Powered by Smartsupp

Můj účet

Jazyk

Potřebujete poradit?

+420 721 639 954

Drahokam Tanzanit


Safíry, diamanty, smaragdy a rubíny fascinují lidskou mysl již tisíce let a dlouho tomu nebylo jinak. Dvacáté století si však vedle tradiční čtveřice drahých kamenů podmanil ještě jiný, méně známý minerál – tanzanit. Málokdo ví, že výraz tanzanit je původně obchodní název modrého zoisitu klenotnické kvality, kterou začala používat významná klenotnická společnost, aby se drahokam s poměrně složitým mineralogickým názvem lépe uchoval v paměti zákazníků a tedy i lépe prodával.

Současně využívaný název tanzanit byl vymyšlen proto, že jeho jediné známé komerčně významné naleziště se nachází v severní části Tanzánie a označení tak odráží velmi omezený geografický původ tohoto drahokamu. Aktuálně známé doly se rozprostírají na území o rozloze cirka osmi kilometrů čtverečních v místě známém jako Meralenské kopce, nedaleko města Arusha u úpatí hory Kilimandžáro.

Zobrazit nabídku tanzanitů
tanzanit - surový a opracovaný

Drahokam moderní doby

Přestože jsou téměř všechny nejoblíbenější drahokamy využívány k různým účelům již stovky let, tanzanit byl pro obchodní odvětví nalezen až v 60. letech minulého století. V tomto (pro drahokamy) krátkém časovém úseku si však dokázal podmanit mnohé a v současnosti se stal druhým nejoblíbenějším modrým drahým kamenem hned po safíru. Jeho rychlý vzestup mezi nejvýznamnější drahokamy byl způsoben především propagací největších klenotnických společností, ale také jeho krásnou a dokonalou modrou barvou.

Nevídaná barva tanzanitu

Zoisit, jako minerál, se přirozeně nachází v mnoha různých odstínech barevné palety, která zahrnuje žlutou, šedou, hnědou, zelenou, růžovou, bezbarvou, modrou a fialovou. Označení tanzanit se pak využívá pouze pro barevné odstíny přecházející od modré až po tmavě fialovou.

  • Specifické pojmenování konkrétního barevného odstínu jedné odrůdy minerálu není neobvyklé. Například „rubín“ se používá pro červené až mírně purpurové krystaly korundu. Označení „Ametyst“ se uplatňuje pro fialové kusy křemene. A nakonec „smaragd“ je označení pro zelené krystaly minerálu beryl. Každý z těchto minerálů se vyskytuje také v jiných známých kombinací barev.

přírodní tanzanit

Nález průhledných krystalů modrého zoisitu v 20. století vyvolal zájem o tento drahokam, proto relativně brzy bylo zjištěno, že obdobně jako u ostatních drahých kamenů, lze jeho barvu vylepšit jeho zahříváním na vysoké teploty.

Modrá barva zoisitu je způsobena malým množstvím vanadu v jeho struktuře. Pokud se takový minerál zahřeje na teplotu 600°C po dobu přibližně 30 minut, změní se oxidační stav vanadu a tato změna způsobí nebo vylepší modrý odstín.

Ve srovnání s jinými drahokamy je tepelná úprava velmi mírná. Některé drahokamy mohou být pro změnu odstínu zahřívány na teplotu až 1.800°C, a to po dobu několika dnů nebo dokonce týdnů.

Tanzanit mezi ostatními drahokamy

Aktuálně se v obchodu s drahými kameny a šperky můžeme nejčastěji setkat se čtyřmi druhy minerálů modrého odstínu. Těmi jsou topazy, akvamaríny, safíry a tanzanity. Ačkoli mají všechny modrou barvu, každý z nich je jedinečný.

Tanzanit se nalézá v široké škále modrých tónů a sytosti barev, které zaujmou téměř jakékoli kupující, jež mají v oblibě drahokamy modré barvy. V přiložených fotografiích můžeme vidět různé barevné kombinace barevných variací tohoto jedinečného drahokamu od zářivě modré až po světle modrou.

odstíny tanzanitu

Stejně jako u ostatních barevných drahých kamenů jsou nejvyhledávanější skupinou tanzanitů výrazně zářivé a živé odstíny pohybující se ve spektru modré až fialové barvy. Nejen že tyto odstíny jsou pro kupující nejatraktivnější, jejich dostupnost je také logicky ještě více omezena.

Své potenciální kupce však naleznou i tanzanity méně výrazných odstínů. Vzhledem k jejich velmi omezenému zdroji se světlé tanzanity velmi často stávají alternativou za více dostupné drahokamy modrého odstínu jako jsou modré topazy nebo akvamaríny.

Pleochroický efekt tanzanitu

Tanzanit se řadí mezi pleochroické drahokamy, tedy skupinu minerálů se speciální fyzikální vlastností, při níž se krystal jeví jako různobarevný při pohledu z jiných směrů. Některé exempláře tanzanitů mohou mít při jejich pozorování z jednoho směru výrazně modrou barvu, zatímco z jiného směru se jejich odstín mění do fialové až po načervenalou.

tanzanit v ochranném pouzdře

Tento efekt výrazně komplikuje jeho broušení, ale je zároveň dokonalou příležitostí na získání drahého kamene se zcela unikátní vlastností. Barva broušeného drahokamu se liší v závislosti na tom, jakým způsobem protínají jeho tabulku krystalografické osy.

Nejžádanějším odstínem pro tanzanit je zářivě modrá. Brusič musí proto každý kus surového minerálu pečlivě prozkoumat a určit směr jeho řezání nejen v závislosti na soudržnost drahokamu a jeho co možná nejmenší zasažení inkluzemi, ale také kvůli dosažení nejlepší možné barvy z jeho pohledové strany. 

Jaká je velikost tanzanitů

V porovnání s ostatními vzácnými skupinami drahých kamenů, tanzanit ve své velikosti nikterak nevybočuje. Většina broušených tanzanitů má svou hmotnost pod hodnotu 5 karátů. Malé krystaly se obvykle brousí do kalibrovaných velikostí, aby mohly být použity do šperků v klenotnickém průmyslu, kdy ty nejkvalitnější se často prodávají jako volné pro použití do zakázkově vyráběných šperků.

Zajímavým faktem je, že velikost tanzanitu ovlivňuje jeho barvu. Pokud máte dva drahokamy stejného odstínu, větší bude pozorujícímu připadat víc sytější, protože vzdálenost kterou musí světlo projít uvnitř drahokamu, má vliv na jeho vnímanou barvu.

Další známé vlastnosti tanzanitů

Využití tanzanitu

Tanzanit je nádherný drahokam, který kromě své krásy disponuje některými vlastnostmi, které vyžadují, aby mu byla věnována unikátní péče. Proto se nejlépe hodí pro náušnice, přívěsky a ideálně takové šperky, u kterých není vysoké riziko mechanického poškození způsobeného nárazem. Jeho osazení do prstenu tak není příliš časté a pokud se tak děje, tak jen v případě unikátních šperků určených pro vybrané příležitosti. Pozor. Tanzanit je také citlivý na náhlou změnu teploty, ve které je více náchylný k případnému poškození.

modrý tanzanit v ochranném pouzdře

Gemologické parametry tanzanitu

  • Kategorie – zoisit

  • Tvrdost – 6,5 (Mohsova stupnice)

  • Barva – odstíny modré, fialové až purpurové

  • Lesk – skelný

  • Vryp – bílý

  • Fluorescence – žádná

Vstoupit do nabídky tanzanitů